A napokban olvastam egy frappáns összefoglalót arról, hogy mire és kinek lehet jó a coaching.
Az összefoglaló alapját képező felmérést az amerikai 3i Leadership Consulting készítette saját ügyfélkörében (23 fő). Számos kutatás foglalkozott már ennek a fejlesztési módszernek az egyéni és szervezeti hatékonyságával, eredményességével (pl. ICF – Benefits of Using a Coach), a 3i Leadership azonban azt szerette volna megtudni, hogy ők maguk ténylegesen milyen hatást tudnak gyakorolni a coaching folyamatban résztvevőkre a saját ügyfélkörükben.
Szimpatikus a felmérés puha módszertana. Nincsenek skálák, pontszámok, tizedes vesszők, kész válaszok. Helyette – a demográfiai adatok felvételén túl – feltettek két egyszerű nyílt kérdést a coaching folyamatban résztvevő ügyfeleiknek:
- Mi volt számodra a coaching legfőbb haszna?
- Saját tapasztalataid alapján kinek lehet leginkább hasznos a coaching?
A beidézett válaszrészletek alapján érdekes, láthatóan átgondolt válaszokat kaptak.
A válaszadók szerint a coaching folyamatban
- fejlődhet a tudatosságuk.
- tisztábban láthatják távlati és szakmai céljaikat.
- fokozódhat magabiztosságuk, motiváltságuk és tettrekészségük.
- fejlődhetnek kommunikációs és vezetői készségeik.
- visszajelzést és támogatást kaphatnak, és új szempontokat fedezhetnek fel helyzetük, témájuk átbeszélésekor.
- fejlődhet a stresszkezelésük, és javulhat a munka és magánéletbeli szerepeik, tevékenységeik, viselkedésük integrációja.
Nagy szavaknak tűnhetnek ezek és akár általánosnak is.
A részletes válaszokat átolvasva azonban számomra úgy tűnik, meghúzódik bennük egy közös vonás, ami ténylegesen lehetővé teszi a többi eredmény elérését is: a tudatosság. Azaz:
Önmagam jobb megértése, hogy ki is vagyok én, hogyan működök, mi fontos nekem, mit akarok elérni az életemben, mire szeretném fordítani az energiáimat, mivel és hogyan szeretném tölteni napjaimat (kezdve a maival) és mi végre.
Viselkedésem jobb megértése, hogy kiben mit válthatok ki szavaimmal, tetteimmel vagy azok hiányával, hogyan tudom a számomra fontos önmagamat úgy kifejezni, megmutatni, megélni, hogy azt a hatást váltsam ki ezzel, amit szeretnék, vagy legalább számítsak várható következményeire.
Erőforrásaim jobb megértése, hogy mire is vagyok képes valójában, hogy hogyan tudom ezeket az erőimet az előre kiszámíthatatlan komplex helyzetekben spontán módon használni.
A másik kérdésre ugorva, a válaszadók szerint a coaching és a benne szerzett tudatosság hasznos lehet azoknak, akik
- szeretnék tisztábban látni a következő szakmai lépésüket, szeretnék egyértelműsíteni karrierbeli céljaikat és visszanyerni motivációjukat a munkájukat illetően.
- szakmai váltásra készülnek, legyen az előléptetés, előrelépés, munkakörváltás, nagyobb ívű karrierváltás.
- szeretnék érzelmi intelligenciájukat, vagy vezetői kompetenciáikat fejleszteni.
- szeretnék fókuszáltságukat és priorizálási gyakorlatukat fejleszteni annak érdekében, hogy magabiztosabbak lehessenek, és jobban kezelhessék a munkával kapcsolatos stresszt.
- szeretnének új szempontokat felfedezni és érettebb rálátást szerezni egy témával, feladattal, céllal kapcsolatban, legyen az munkahelyi vagy személyes jellegű.
Ezek alapján úgy tűnik, sokaknak jó lehet a coaching.
Szerintem is sokaknak jó lehet. Mégis azt gondolom, talán nem mindenkinek. Elsősorban annak, akinek elfogadható, hogy a célja felé való haladás nem feltétlenül nyílegyenes. És ettől még tudja, hogy oda fog érni, ha oda akar érni. Annak, akinek ebben az áramlásban benne van a lassítás is. A lassításban a változás. A változásban az, hogy visszacsinálni nehéz lenne. Amit már megláttunk, azt nem tudjuk nem látni. Amit már megtudtunk, azt nem tudjuk nem tudni.
Saját tapasztalatom szerint az embereknek a coaching folyamatban az is nagyon sokat jelent, hogy ott van valaki, akivel megbeszélhetik azokat a témáikat, amiket mással nem tudnak, nem mernek vagy nem akarnak. És mindezt pozitív, elfogadó, inspiratív légkörben tehetik. Ahol a coach csak rájuk figyel és ők maguk is csak magukra figyelnek. A figyelem ilyen fókuszáltsága nagy erővel bír. Bekapcsolódik a zajszűrőnk. Felerősödik a jel, ami magunkból érkezik. Felszabadulnak energiáink, gondolataink, ötleteink, érzéseink, intuícióink. Közelebb kerülünk magunkhoz. És ez lehet az első lépésünk utunkon, bármerre is megyünk.
Milyen témákban szoktak leggyakrabban hozzánk fordulni a business coachingban? >>>
Coaching szolgáltatásunk személyes és online formában is elérhető.
Ha szeretne többet tudni a business és life coachingról, olvasson bele a témával foglalkozó cikkekbe a Blogban.
A felmérés eredményeinek gyors összefoglalása (Forrás: 3i Leadership Consulting):