Milyen élmény és milyen eredménye lesz egy coaching folyamatban való önfejlesztésnek?
Ezekre a kérdésekre válaszoltak ismét olyan coach alanyaim, akikkel együtt dolgoztunk személyes és vezetői fejlődésük érdekében.
Természetesen a coachingbeli tapasztalatok, megélések nagyon változatosak, sokfélék, mint ahogyan azt most is és korábbi bejegyzéseinkben is bemutattuk.
Azt azonban a coaching folyamat során gyakran megélik a résztvevők, hogy a változás nem egyenletes. Nem egyenletes tempójú, nem egyenletes mértékű, nem egyenletes nehézségű. Vannak benne megakadások, kevésbé sikeres kísérletezések. Vannak kisebb, de mégis szükséges lépések. És vannak benne olyan utak is, melyek zsákutcának tűnnek, de az oda való betérés mégis értékadó, vagy akár esszenciális egy későbbi döntéshez. A változás ezen görbe útjai és az itt szerzett tudatosság mindig hozzásegíti a résztvevőket a coaching folyamatbeli céljaik eléréséhez.
Ezek az élmények nemcsak önmagukban hasznosak – ami akár elég is lehetne – , hanem a résztvevők emellett meg is tudják fogalmazni, hogy mindaz, amit egy-egy alkalommal, egy-egy téma feldolgozásával átéltek, hogyan kapcsolódik hosszabb távú célkitűzéseik, terveik megvalósításához.
Ez a tudatosság és tanulékonyság, mellyel az egyszeri és egyedi élményeket könnyedén értékes, máshol is felhasználható tapasztalattá tudják formálni, minden coaching folyamat közös hozadéka lehet, függetlenül annak témájától, területétől, egyéni célkitűzéseitől.
Lehet, hogy olvasóként más közös vonást is találtok a megosztott résztvevői élményekben.
„Tudatosult, hogy vezetőként milyen sok változásra lehet ráhatásom. És most már úgy látom, hogy ezekért felelősséggel is tartozom.”
„Olyan technikákat tanultam, melyek segítségével vezetőként másoknak és magamnak is tudok segíteni nehéz helyzetek megoldásában.”
„Kénytelen vagy időt szánni magadra és arra, hogy átgondold azokat a nehéz helyzeteket, amelyekben egyébként minden nap küzdesz.”
„Megértettem, hogy a legtöbb helyzetben van döntési lehetőségem, tudok kezdeményező lenni.”
„Megismertem a döntési helyzetek elemzését lehetővé tevő eszköztárat.”
„Magabiztosabb lettem a döntéshozatalban.”
„Kiállok az elképzeléseim mellett, és azokat érthetően mondom el.”